skender iljaz braka

Rookie - 185 Points (15.12.1954 / Durres)

Eja Dashuria Ime……


Eja sonte e imja dashuri,
o detonatorja, e çmëndurive të papara!
Me veshjen tënde të zakonshme virtuoze eja! .
Siç i vjen shpirtit të lënduar në rizgjim, kënga.

Eja me dridhërimën e melodis së saj,
që zbret e derdhet si ujëvara.
Eja në këtë përvjetor feste të përbotshme,
që s'pati kurrë ditëlindje dhe funerale të përmotshme.
Ti ajri im i rrall me dehjen shekullore!
Ti trandafili i kuq i lëndinave të gjelbërta.
Ti më i ëmbëli mjalt se mjalti i hojeve,

Eja të t'i prek buzët e tua si qershi
dhe të dehem prej verës tënde marramëndëse!
Prej mushtit të tyre i gjallë të mbetem për veten dhe ty.
Etja dhe ankthi im i pafundëm me fuqi të ethshëme.
Bredhomë lëndinave ku të rigojnë plagët e ngrohta!
Thellësive të zjarrit të varrit tënd digjëm.
Atje ku përvëlojnë përmbytjet e ftohta.

Kështu siç më shfaqesh të dua përgjithnjë.
Ndaj pas teje ngarend me dhuratën time modeste.
Kuturisur si gërrvima e vjertër e një vegle të varfër,
si jehona pa fillim e fund i një tingulli të pazëshëm,
i një violineje të trishtëme që kërkon t'i shkëputet telave.

Eja ti sonte e dashur, eja!
Si shëmbëllimi në mëngjes i molusqeve gri, eja!
Eja ti që për mua gjer në vdekje do të mbetesh
hallka e pakëputëshme, shkëlqimtarja e përjetshme.

Submitted: Tuesday, July 15, 2014
Edited: Tuesday, July 15, 2014

Topic of this poem: love


Do you like this poem?
0 person liked.
0 person did not like.

Read this poem in other languages

This poem has not been translated into any other language yet.

I would like to translate this poem »

word flags

What do you think this poem is about?

Comments about this poem (Eja Dashuria Ime…… by skender iljaz braka )

Enter the verification code :

There is no comment submitted by members..

Trending Poets

Trending Poems

 1. Alone, Edgar Allan Poe
 2. Still I Rise, Maya Angelou
 3. The Road Not Taken, Robert Frost
 4. If You Forget Me, Pablo Neruda
 5. Fire and Ice, Robert Frost
 6. रंजानाय फैगौ, Ronjoy Brahma
 7. Stopping by Woods on a Snowy Evening, Robert Frost
 8. If, Rudyard Kipling
 9. Phenomenal Woman, Maya Angelou
 10. Annabel Lee, Edgar Allan Poe

Poem of the Day

poet Richard Lovelace

Tell me not (Sweet) I am unkind,
That from the nunnery
Of thy chaste breast and quiet mind
To war and arms I fly.

True, a new mistress now I chase,
...... Read complete »

   

New Poems

 1. Christmas Glow, Cigeng Zhang
 2. The Watchers, Aaryan Deshpande
 3. Not necessarily, hasmukh amathalal
 4. I embrace my pen, gajanan mishra
 5. Loveless Love, Paul Hartal
 6. But vicinty, hasmukh amathalal
 7. Past Writing, RoseAnn V. Shawiak
 8. Still Small Voice, Leong Ming Loong
 9. Gap and divide, hasmukh amathalal
 10. Love Is Hard, Is It Poetry
[Hata Bildir]