Treasure Island

skender iljaz braka

(15.12.1954 / Durres)

Eja kësaj nate..


Kur era të fryj mbi fletëzat e flashkëta
dhe nata e qetë të rrëshqas mbi kodrinë.
Të lutem më dil tek mështekna e bardhë
me penelata puthjesh ta ngjyejm dashurinë.
Eja të të them se gjithçka do jetë e jotja.
Në frymëmarrjen time do ngij një psherëtim.
Do të lëmë atje disa çaste të ngrohta.
Atje do të gdhëndim më të bukurin kujtim.
Me sytë e zemrës ëndërroj orë e çast.
Ndaj të lutem si drenushë përvidhju ti ngurimit.
Në çmenduri të çojmë natën ne yjet ziliqarë.
Të dehur prej llavës së pasionit dhe gëzimit.
Dhe një herë të lutem, eja magjipolote.
Flokët e lëshuar të t'i krehi me këtë freski.
Gjithë bota kësaj natë do te jetë e jona.
Lërma zjarrin e shpirtit t'a shuaj në qetësi.

Submitted: Tuesday, July 15, 2014
Edited: Tuesday, July 15, 2014

Do you like this poem?
0 person liked.
0 person did not like.

Topic(s): love

Read this poem in other languages

This poem has not been translated into any other language yet.

I would like to translate this poem »

word flags

What do you think this poem is about?

Comments about this poem (Eja kësaj nate.. by skender iljaz braka )

Enter the verification code :

There is no comment submitted by members..

Top Poems

 1. Phenomenal Woman
  Maya Angelou
 2. The Road Not Taken
  Robert Frost
 3. If You Forget Me
  Pablo Neruda
 4. Still I Rise
  Maya Angelou
 5. Dreams
  Langston Hughes
 6. Annabel Lee
  Edgar Allan Poe
 7. If
  Rudyard Kipling
 8. A Dream Within A Dream
  Edgar Allan Poe
 9. Stopping by Woods on a Snowy Evening
  Robert Frost
 10. I Know Why The Caged Bird Sings
  Maya Angelou

PoemHunter.com Updates

New Poems

 1. E-rated poemier-Someone who stole, Elvis Airohi
 2. A Thank You Note, Emily Liang
 3. ~ Lonely ~, Aparna Chatterjee
 4. The Sunshine, Emily Liang
 5. Drying River., Bieze Josephat
 6. WE MUST STICK TO OUR WORDS يجب ان نلتصق .., MOHAMMAD SKATI
 7. I Miss You, Gabriel Mbusya
 8. WE MUST STICK TO OUR WORDS, MOHAMMAD SKATI
 9. Ceremonial Dance., Bieze Josephat
 10. OUR WORDS ARE NOT FUNNY, MOHAMMAD SKATI

Poem of the Day

poet Helen Hunt Jackson

The month of carnival of all the year,
When Nature lets the wild earth go its way,
And spend whole seasons on a single day.
The spring-time holds her white and purple dear;
...... Read complete »

   
[Hata Bildir]