Treasure Island

skender iljaz braka

(15.12.1954 / Durres)

Kjo kurorë e praruar e bukurie.


Kjo kurorë e praruar e bukurie.

Vdekja, kurorë e praruar e bukurisë.
Nëna e nënave që lind e rrit fëmijët e erës.
Me nurin e saj të hijshëm pikon përmes nesh,
duke ardhur e ikur e ftohtë dhe lëndonjëse.
Ligjërim i ëmbël i ëngjëjve përpara fluturimit,
që kupolën e errët të shtëpisë së përjetshme
kërkojnë të ngren mbi mërmërimat e lëngimit.

Dallga pa shkmë që rreh e grryen bregun.
Frut i pjekur i pemës që këputet prej degës,
duke na lënë pas shihej e hidhur të bërthamës.
Valle e ndërkryer ujërash të heshtur,
Që hukat me kumbimin e trisht të këmbanës.

Vdekja, kjo kurorë e praruar e bukurisë
Na tregon se është një tjetër kopësht
që sfidon stinët e gje dhe noton përmes qiejve,
Që përmes reve tretet e humbet si shkëmbi i mjegullët.
Rrjedhin prej andej si ujërat e maleve mallet,
Valë pas vale deri tek pragu i bukur i dritës,
Që dita ditës i shpëton kryeneçësisë së drapërit
Pa mundur të zënë një vënd në ndjesinë e zërit,
që kërkon të flas që nga poltroni i gjarpërit.

Hajati i shtruar ku falen dhe luten shpirtërat.,
që mallkojnë rrëmujën e zhurmëshme të borës.
Ndaj le të vijë me përthinjen e saj!
Nuk i frikem se prej shikimit të një ënërrimtari
Merr rrugë dhe pandalshëm hov frymëzimin im
Dhe ndërsa ajo shkon apo kthehet
dhuratë më sjell traktatin e paqes së pajshme
që bëhet pelerine ime e bardhë për qiellin e zjarrtë,
Vdekja, kjo nënë e lodhur e vjeshtës së artë.
E pafrymë hesht nën qiellin e mesnatës.

Submitted: Wednesday, September 03, 2014
Edited: Thursday, September 04, 2014

Do you like this poem?
0 person liked.
0 person did not like.

What do you think this poem is about?Topic(s): art

Read this poem in other languages

This poem has not been translated into any other language yet.

I would like to translate this poem »

word flags

What do you think this poem is about?

Comments about this poem (Kjo kurorë e praruar e bukurie. by skender iljaz braka )

Enter the verification code :

There is no comment submitted by members..

PoemHunter.com Updates

New Poems

 1. SOFT POCKET HERCULES, NICHOLAS CAMPBELL
 2. You cannot go, gajanan mishra
 3. Rebecca, Claudia Scott
 4. DREAM TIME, NICHOLAS CAMPBELL
 5. ABOUT NOTHING, NICHOLAS CAMPBELL
 6. Humpty Dumpty, michael hagwood
 7. ELEGY FOR THE LIVING, NICHOLAS CAMPBELL
 8. guardian angel, Miss. Tanease Berry
 9. Queen of Hearts, Tania Montgomery
 10. hick-eww, Mandolyn ...

Poem of the Day

poet Sir Walter Raleigh

EVEN such is Time, that takes in trust
Our youth, our joys, our all we have,
And pays us but with earth and dust;
   Who in the dark and silent grave,
...... Read complete »

   

Member Poem

Trending Poems

 1. 04 Tongues Made Of Glass, Shaun Shane
 2. The Road Not Taken, Robert Frost
 3. Still I Rise, Maya Angelou
 4. Fire and Ice, Robert Frost
 5. Nothing Gold Can Stay, Robert Frost
 6. Annabel Lee, Edgar Allan Poe
 7. O Captain! My Captain!, Walt Whitman
 8. Phenomenal Woman, Maya Angelou
 9. Gray Room, Wallace Stevens
 10. If, Rudyard Kipling

Trending Poets

[Hata Bildir]