skender iljaz braka

Rookie - 185 Points (15.12.1954 / Durres)

Kur Kthehemi Nga Varret..


Mbi varre vëm lule.
Derdhim lot pikëllimi.
Ne që vijmë nga përbuzjet,
nga urrejtja,
zëmërimi.
Më pas mendueshëm kthehemi.
Kokëulur, si male të shtypur
prej peshës së hidhërimit.
Dhe nën heshtje themi:
- Çudi, si s' muarëm pak nga varret,
që njëri pas tjetërit rrinë ngjeshur

Submitted: Monday, July 07, 2014
Edited: Monday, July 07, 2014

Topic of this poem: art


Do you like this poem?
0 person liked.
0 person did not like.

Form:


Read this poem in other languages

This poem has not been translated into any other language yet.

I would like to translate this poem »

word flags

What do you think this poem is about?

Comments about this poem (Kur Kthehemi Nga Varret.. by skender iljaz braka )

There is no comment submitted by members..

Famous Poems

 1. Phenomenal Woman
  Maya Angelou
 2. Still I Rise
  Maya Angelou
 3. The Road Not Taken
  Robert Frost
 4. If You Forget Me
  Pablo Neruda
 5. Dreams
  Langston Hughes
 6. Annabel Lee
  Edgar Allan Poe
 7. I Know Why The Caged Bird Sings
  Maya Angelou
 8. If
  Rudyard Kipling
 9. Stopping by Woods on a Snowy Evening
  Robert Frost
 10. A Dream Within A Dream
  Edgar Allan Poe
Trending Poets
Trending Poems
 1. Still I Rise, Maya Angelou
 2. Dreams, Langston Hughes
 3. If You Forget Me, Pablo Neruda
 4. The Road Not Taken, Robert Frost
 5. Phenomenal Woman, Maya Angelou
 6. I Know Why The Caged Bird Sings, Maya Angelou
 7. If, Rudyard Kipling
 8. Annabel Lee, Edgar Allan Poe
 9. As I Grew Older, Langston Hughes
 10. Daffodils, William Wordsworth
[Hata Bildir]