Treasure Island

skender iljaz braka

(15.12.1954 / Durres)

Më the...


Më the...

Më the se ma kishe lexuar dritën e mëgjezit
Dhe më kishe përcaktuar shkëlqimin e ditës.
Hijen e muzgut të mbrëmjes më kishe deshifruar
Dhe se më kishe llogaritur largësinë e errësirës.
Më kishë matur gjatësinë e javës, muajit, vitit
Dhe më the se yjet pas meje do të lëviznin.
Veç një gjë tek unë kurrë nuk ke për ta zhbiruar.
Me ç'forcë shpirti në jetë ty të kam dashuruar.

Submitted: Thursday, July 03, 2014

Do you like this poem?
0 person liked.
0 person did not like.

What do you think this poem is about?Topic(s): love and art

Read this poem in other languages

This poem has not been translated into any other language yet.

I would like to translate this poem »

word flags

What do you think this poem is about?

Comments about this poem (Më the... by skender iljaz braka )

Enter the verification code :

There is no comment submitted by members..

PoemHunter.com Updates

New Poems

 1. Long before my birth (cavatina), Gert Strydom
 2. Let Me Be Her<3, Nautica Moxley
 3. Absalom, Gert Strydom
 4. Freedom Is Calling, Tony Adah
 5. God and Guru, gajanan mishra
 6. Left Naked And Exposed, Lawrence S. Pertillar
 7. Birth day, Gangadharan nair Pulingat..
 8. TWILIGHT, Meggie Gultiano
 9. Morning prayers., Gangadharan nair Pulingat..
 10. Favorite Quote, Nautica Moxley

Poem of the Day

poet Dante Gabriel Rossetti

Know'st thou not at the fall of the leaf
How the heart feels a languid grief
Laid on it for a covering,
And how sleep seems a goodly thing
...... Read complete »

 

Modern Poem

poet Randall Jarrell

 

Trending Poems

 1. Still I Rise, Maya Angelou
 2. The Road Not Taken, Robert Frost
 3. As I Grew Older, Langston Hughes
 4. Alone, Edgar Allan Poe
 5. Fire and Ice, Robert Frost
 6. Invictus, William Ernest Henley
 7. Autumn Song, Dante Gabriel Rossetti
 8. Stopping by Woods on a Snowy Evening, Robert Frost
 9. If, Rudyard Kipling
 10. Annabel Lee, Edgar Allan Poe

Trending Poets

[Hata Bildir]