Treasure Island

skender iljaz braka

(15.12.1954 / Durres)

nga libri Qyteti Im - Kur thyhej vjeshta….


Kur thyhej vjeshta….

Kur thyhej vjeshta,
nën një përzierje vaji dhe tingujsh,
mes pikëzave të fundit të shiut humbiste portreti yt.

Lot të dhimbshëm i pikonin qiellit zëmërak.
Si një pupëlz imcake mes dëborës së parë,
që kishte nisur të binte mi përvidheshe syve,
mes pyjeve gjetherënë duke shkuar larg e më larg.

Në dhomën time heshtjekallur,
një çirrmë e dobët ngatërrohej mes librave.
Ngatërrohej mes rreshtave.
Ngatërrohej mes fletëve gjysmë të shkruara të poezive,
ashtu siç hynin e dilnim prej qënies sime,
tingujt e trishtuar e të zverdhur të vjeshtave.

Rrethuar prej unazash korale të diellit.
Tehut të mbrëmjes i vërtitej hija jote e bardhë.
Me ngurrime rresh të varura mbi pishnajë më ngjaje.
Më ngjaje me puhizën e gjelbër rrugëve të rrëgjuara.
Më ngjaje me fytyrën time që përpara vegimit tën u ringjall.
Në sfoundin e diçkaje të papërcaktuar
kridheshin sytë e mi dhe kërkonin të gjenin.
Vallë ku ishe e ku fshiheshe ti?
Ende nuk mund të kuptoj se si heshtja pandalshëm
lëviz drejtë këtyre grykëvarreve të errëta.
Se ç'raport enigmatik ka me jetën, vdekja.
Di vetëm të them e dashur se për aq kohë,
ti ishe për mua madhështia dhe vet jeta ….

S'di pse të kujtova tani që po thyehet vjeshta……

Submitted: Sunday, July 06, 2014

Do you like this poem?
0 person liked.
0 person did not like.

What do you think this poem is about?Topic(s): art

Read this poem in other languages

This poem has not been translated into any other language yet.

I would like to translate this poem »

word flags

What do you think this poem is about?

Comments about this poem (nga libri Qyteti Im - Kur thyhej vjeshta…. by skender iljaz braka )

Enter the verification code :

There is no comment submitted by members..

PoemHunter.com Updates

New Poems

 1. If all know is love, Mark Heathcote
 2. Remove Yourself From Bitterness, Ronell Warren Alman
 3. Fornicating In The Bowels Of Unswerving .., Captain Cur
 4. im not okay, Faith Taylors
 5. The world is like a worm, Mark Heathcote
 6. Our shared tear, Julie Shirley
 7. Conscious Peal, Adeosun Olamide
 8. Living Contradictions, Sandra Feldman
 9. Alley Church, Adeosun Olamide
 10. Desirable Effects, RoseAnn V. Shawiak

Poem of the Day

poet Dante Gabriel Rossetti

Know'st thou not at the fall of the leaf
How the heart feels a languid grief
Laid on it for a covering,
And how sleep seems a goodly thing
...... Read complete »

 

Modern Poem

poet Randall Jarrell

 

Trending Poems

 1. The Road Not Taken, Robert Frost
 2. Phenomenal Woman, Maya Angelou
 3. Still I Rise, Maya Angelou
 4. Fire and Ice, Robert Frost
 5. V: Song: To Celia, Ben Jonson
 6. If, Rudyard Kipling
 7. Acquainted with the Night, Robert Frost
 8. Stopping by Woods on a Snowy Evening, Robert Frost
 9. Alone, Maya Angelou
 10. I Know Why The Caged Bird Sings, Maya Angelou

Trending Poets

[Hata Bildir]