skender iljaz braka

Rookie - 185 Points (15.12.1954 / Durres)

Pendimi….


M'a fal ti gabimin!
Dikur e dashur rënd të lëndova.
Të solla makthin si dhuratë të pakëndëshme
dhe netëve pa dashur t'a shtova pagjumesinë.
Si pikë e ujit shkëmbin, zemren t'a coptova.
Në mijëra kristale t'a thërrmova dashurinë.

Ma fal ti gabimin!
E dashur, ti më fal!
Unë jam fytyrë, që skuqem në gabime.
Unë jam syri, që dridhet si një tingull.
Unë jam zemra, që gjunjëzohet nën përgjërime.
Unë jam shpirti, që tretet nëpër mjegull.

Ma fal gabimin! ,
E dashur ti, me fal!
Me ujë burimi mëkatet do t'i laj.
Buzet do t'i ngroh me dëborën në mal
Në thellësi oqeanesh pafundesisht do të zhytem.
Tek ty për tu rikthyer dhe një herë si kristal

Submitted: Tuesday, July 15, 2014
Edited: Tuesday, July 15, 2014

Topic of this poem: art

Form:


Do you like this poem?
0 person liked.
0 person did not like.

Read this poem in other languages

This poem has not been translated into any other language yet.

I would like to translate this poem »

word flags

What do you think this poem is about?

Comments about this poem (Pendimi…. by skender iljaz braka )

Enter the verification code :

There is no comment submitted by members..

Trending Poets

Trending Poems

 1. Still I Rise, Maya Angelou
 2. The Road Not Taken, Robert Frost
 3. If You Forget Me, Pablo Neruda
 4. If, Rudyard Kipling
 5. Annabel Lee, Edgar Allan Poe
 6. Do Not Go Gentle Into That Good Night, Dylan Thomas
 7. I Know Why The Caged Bird Sings, Maya Angelou
 8. Phenomenal Woman, Maya Angelou
 9. Daffodils, William Wordsworth
 10. Dreams, Langston Hughes

Poem of the Day

poet Gerard Manley Hopkins

To Christ our Lord


I CAUGHT this morning morning’s minion, king-
dom of daylight’s dauphin, dapple-dawn-drawn Falcon, in his riding
...... Read complete »

 

Modern Poem

poet Ada Cambridge

 

Member Poem

New Poems

 1. Exercises Of The Mind, RoseAnn V. Shawiak
 2. Accounting For Passion, RoseAnn V. Shawiak
 3. Poetry, Gangadharan nair Pulingat..
 4. The Best Is To Forget, Shalom Freedman
 5. Esta noche, Sergio Jaime
 6. My Pen Is Happy, King Happy
 7. All of The Above, King Happy
 8. In a Minute, King Happy
 9. Knowing and accepting, gajanan mishra
 10. Lady of Enigma, NimmyMAry Kurian
[Hata Bildir]