Treasure Island

skender iljaz braka

(15.12.1954 / Durres)

'Qielli me yje mbi mua, ligji moral në mua"


Shpesh i përhumbur udhëve mëkatare të natës.
Imponuar prej kësi tranzicioni të gjatë, paradoksal.
Këtij epitafit mbi gur-varrin e Kantit shpesh i referohem.
Vetvetes kurrë pa i kërkuar, pendimin tim verbal.

Dhe mes imazhezh shpërfytyruese, që syve më ngrijnë.
Teksa i rikthehem si hija ngrehinës sime të shkatërruar.
Po këtij epitafi i falem, për udhët nga kam ecur.
Për gjithë ç'kam bërtitur, i ngritur dhe rrëzuar.

Unë jam për ju Neptuni përmes dallgëzimeve të kripura.
Anima Mundi, që nga varret ngriti shpirtin e besimit.
I irrituari prej poshtërsisë së një kanoniku mjeran.
Për boshllëqet e të së përditëshmes, i natës zjarr përvëlimi.

Jam heshtja e zezë e shpellave të largëta.
Taipani helmues, armik i betuar i mëshirës,
Përbuzja e urryer, përçmuese e Guimpenit.
Shpirti, që përpëlitet prej kafshimit të cmirës.

Kështu mbeta unë, një zë, një këngë dëshpërimi.
I përditëshmi kuant i juaj, që brendësores emeton.
Për ulërimat e erës së vjetër, i papërmbajturi, rrebelimi.
Kur ndodh që në emër të popullit, i pandershmi triumfon.

Qielli me yje mbi mua, ligji moral në mua.

Submitted: Tuesday, July 15, 2014
Edited: Tuesday, July 15, 2014

Do you like this poem?
0 person liked.
0 person did not like.

What do you think this poem is about?Topic(s): art

Read this poem in other languages

This poem has not been translated into any other language yet.

I would like to translate this poem »

word flags

What do you think this poem is about?

Comments about this poem ('Qielli me yje mbi mua, ligji moral në mua" by skender iljaz braka )

Enter the verification code :

There is no comment submitted by members..

PoemHunter.com Updates

New Poems

 1. Everyday Options, RoseAnn V. Shawiak
 2. يجب أن نقتل الليل, مالك حداد
 3. Is any other God equal to Thillai Sabapa.., Dr.V.K. Kanniappan
 4. World Of Our Own, Adewale Ajakanri
 5. Metaphor of life, SALINI NAIR
 6. The flouted wealth, Alem Hailu Gabre Kristos
 7. Another Day Ends, Damian Murphy
 8. Energetic Nature, Aftab Alam
 9. مختارات, سي محند
 10. Sun and Distance, Beyza Dut

Poem of the Day

poet Paul Laurence Dunbar

The mist has left the greening plain,
The dew-drops shine like fairy rain,
The coquette rose awakes again
Her lovely self adorning.

The Wind is hiding in the trees,
...... Read complete »

   

Trending Poems

 1. Still I Rise, Maya Angelou
 2. If, Rudyard Kipling
 3. Invictus, William Ernest Henley
 4. Sunday Morning, Louis Macneice
 5. Daffodils, William Wordsworth
 6. The Road Not Taken, Robert Frost
 7. If You Forget Me, Pablo Neruda
 8. Morning, Paul Laurence Dunbar
 9. Let America be America Again, Langston Hughes
 10. Phenomenal Woman, Maya Angelou

Trending Poets

[Hata Bildir]