Don'Arijan Shakespeare


Dhimbje / Hurt (Albanian) - Poem by Don'Arijan Shakespeare

Sa vite kalojne,
Aç enderra mbeten te pa realizuara
Sa fjal populli I thojne,
Ac ndjenja vin te perfunduara,
Po ku shkon kjo bot,
Ku mbeten lirit tona dot
Ku jan fjalet te cilat I shprehojme
Ku mbeten betimet
Ce ne dot nuk I realizojme.

Pse kaq dhimbje pa fund
Pse kaq besa ne ket bot mbeten te dhunt
Pse fjalet ce ne dot I shprehim
Pse kte dhune nga mendja dot nuk na hekin?
Kur se fundi her per mir menduam?
Kujt per se fundi her jeten ja shkatrruam?
Kujt I folem pa ze se fund her?
Dhe kujt deshiren se fundi,
Ja kthyem ne ferr?
Pse a keshtu e meritojne?
Ato zemra ce pergjithmon na dojne,
Pse a keshtu duhet vepruar?
Dikujt ce me do t emir, jeten me ja shkatrrar.
Kur se fundi her zemer nuk thyem?
Kur se fundi her puthje te ndjeshme dham,
Dhe nuk genjyem?

Mjaft besuam mendjes se madhe,
Arritem ne shkalle,
Ce kujtimet na sundojne,
Bejme ato pun,
Ndjenjat te na sulmojne,
Pse a keshtu merituam.
Pse keshtu perfunduam,
Shkatrruam veten,
Dhe pa dashuri ne varr mbaruam.
Dhe lirin e jetes,
Pa avantuara e cuam…
Ku vall ku mbaruam?
As tok as qjell nuk shijuam.


Comments about Dhimbje / Hurt (Albanian) by Don'Arijan Shakespeare

There is no comment submitted by members..Read this poem in other languages

This poem has not been translated into any other language yet.

I would like to translate this poem »

word flags

What do you think this poem is about?Poem Submitted: Saturday, May 21, 2011

Poem Edited: Saturday, May 21, 2011


[Report Error]