Don'Arijan Shakespeare


Enderra Ime / My Dream (Albanian) - Poem by Don'Arijan Shakespeare

Sa do te doja te kthehesha prapa,
Ne boten e enderrave,
Te beja disa hapa,
Te ndjeja bukurine,
Dhe ate ngjyre roze,
Ku gjithca me bente te mundur
Vec me nje imazh.

Gjithmon enderroja,
Te jem dikush,
Por sot e arrita,
Dhe ndihem si askush,
Behem e shoqeruar,
Mes nje vetmie te sinqert,
Gjithcka me ben zhurm
Veten nuk e kam te qet.

Tash jam ne nje bote,
Ku gjithcka esht e mundur,
Nuk mund te ndje dashurin,
Enderrat me jan zhdukur,
Me mungojn ato dit,
Kur ndihesha e lumtur,
Mes nje bote te te madhe,
Un kur isha e pergjumur…

Por sot jam e vetme,
Mes miliona njerez,
Te gjith majtas shohin,
Askush sme jep ndjesë.

Sa do te doja te kthehem,
Ne ate bot cudirash,
Ce kur I mbyllnja syte,
Lumturia me bente
Shum lloj fantazirash.

Ku me buzeqeshje shtrihesha,
Dhe ndjeja lumturine,
Tash e verbuar mes nje bote,
Po shijoi vetmine.

Po shijoi kurreshtin,
Ce trilloja dikur,
Ku I kthenja enderrat,
Shum leht ne avantur,
Ku deshiroja te jem pran,
Pran dites se sotshme,
Dhe te behem e rritur,
Dhe e perlotshme.

Sot me mungon ajo bot,
Dhe me mungon gjithcka,
Me mungojn enderrat e pa fundta,
Ce me benjin shaka,
Me mungon buzeqeshja,
Ce me thirrnjin embelsir,
Me mungon vetja,
Ndihem si e mpir…

Tash trilloj ne vete nje shqetsim,
Ndihem se nuk kam me ne te besim,
Ndihem se gjithcka,
ka marr fund,
Enderrat e mia,
jan kthyer ne avantur,
Fjalet ce kerkoja,
dhe lutjet ce beja
Enderrat ce enderroja,
sot dua te mos egzistoja.

Sikur te mundesha te kthe kohem prapa,
Tju tregoj te gjitheve,
Se duhet ber edhe disa hapa,
Se bota e sotit,
Nuk esht ac e mvar,
Nuk esht gjithcka si duket
Do vertetohesh kur ke per ta par…

Sikur te me jepte zoti,
Vec 5 sekonda,
Te ktheja boten mbrapa,
Dhe ne kohen e gjumit,
Leht te me peshperiste dikush,
Gjum te embel Rajmonda…!

Sot e vertetova se nuk esht enderra loje,
Gjithcka ce duhet,
Esht njeriu te enderroj,
Nese sot femijerin,
Nuk e kalon me enderra,
Kur do rritesh esht e kot,
Nuk do kesh koh me per lodra.

Per ate mbani mend
Se nje dit dashuria nuk dot ket koh per ju
Vec ju per ate…
Nuk do mundeeni ta ndjeni
Se gjelozia ne gju do te vë

Ehh kjo bote si po na mashtron
Sa dua ce nje dit ti mbyll syt
Dhe dashuria te me letson
Te me kthe dikur
Kur gjithcka ishte e bukur
Te me kthe vetbesimin
Te me bej perseri te lumtir.


Comments about Enderra Ime / My Dream (Albanian) by Don'Arijan Shakespeare

There is no comment submitted by members..Read this poem in other languages

This poem has not been translated into any other language yet.

I would like to translate this poem »

word flags

What do you think this poem is about?Poem Submitted: Saturday, May 21, 2011

Poem Edited: Saturday, May 21, 2011


[Report Error]