Shit Story Poem by Ludovik Celaj

Shit Story

Tregim I Lliem Krejt

Edhe une kur isha djale i mire, ma trim e'ma i ri, Ika me I pshtua t'keqes ater prej in shpiqni, Pa dit gja fort se ku e se sih jetohet ne gurbet t'zi, Por em kthyn prape ktu in vendlindje, mbas disa vjetsh bajagi e sih perseri pa pase noj njofti kushedi me ndonji, si kyh eh si tih qi ti njoh e ti di.
Veq si disa rrymlykë in krye, si me pune e aktivitete anonime edhe me pseodonime e nxhyras, bandash, grupesh, organizatash apo partish, deshta me I ra shkurt pse em paska pa fale mua Naltpamsi t'pa kurrfare sojit apo llojit si dreq, perveq se rastesisht ndodhe kalimisht me u ba edhe viktime e madhit t'keq.

Nejse: Nji dit tui kalua rastesisht prani nji vendi enigmatik dikun atje qi po e mbaj secret,
nga i cili isha jo me i rregullt te ndaloja apo te ndalohesha atje, patritun pashe nje shake in nxhyre te trumbullt eqe dukej si femer dhe po dhihej me do te qen tjere,
une u shtanga nga ata qih pashe; por edhe ngaqe ata me pane mua se i pashe, te shtangun ashtu siq'ishin poashtu!
mirepo per kunj dhe inat te se dhiemit si kafshe qi'ishin ne ate bote qishin,
ata ja filluan te dhihen prape edhe1 her ne nje menyre e stil tjiter pa pike turpit, !

ateher edhe une e kuptova dhe u habita qi ata po banin mutin sebashku, por spo e la veq me aq per habi edhe shume ma e quditshme! , qe t'me bënin mua te frigshem nga ata qi pashe, kta te paditun se smund ti ankoja askujt qe i pashe duke u dhier sebashku! apo ku edi vet se'pse apo per ç'kah u funksionon ne ate menyre truri qenve, perkundrazi nderruan pozicione dhe taktika te se bamit mut punen krejt dhe filluan te dhiheshin prape ashtu siq dishin te dhihen zagart per vetmbrojtje, por ksaj rralle my dukt se ishte nji stil llierje pak me ndryshe! , mirepo spo e zgjas manej une nuk humba me kohe ne ate shfaqje te dhieme krejt direkt e drejperdrejt por u largova mbrese'lanes duke mendua kto fjale; ...kur qent dhihen edhe karvani ece perpara! .

COMMENTS OF THE POEM
READ THIS POEM IN OTHER LANGUAGES
Ludovik Celaj

Ludovik Celaj

Hot-M.E Madhe/Shkoder, Albania
Close
Error Success