Learn More

skender iljaz braka

Rookie - 185 Points (15.12.1954 / Durres)

dhe une vdes per ty


Dhe unë vdes për ty.

Moj ç'është kështu me ty,
për besë as vet se di.
Mundohem të mbaj larg,
por pranë ti vjen më rri.
Pa mbaruar me të parën,
e dyta ma bënë me sy.
Harrohem, pas teje çmëndem,
Moj ç'është vall kjo magji?
Gjithë bota është e imja,
e imja më je dhe ti.
S't' mallkoj kur ma merr mëndjen.
As kur më hedh në shtrat.
Malluar them qoftë bota,
kur nga një më duken shatë.
Eh, ilaçi varrit, me ty gjej ç'do shërim.
Ma heq cipën e ballit gjer lart përmbi flokë.
Sa herë që jam me ty, të gjithë bëjë miq e shok.
Në djall xhepat e zbrazur.
Në djall vaft dashuria.
Sa bota do të rroj.
Do rroj edhe rakia.

Submitted: Sunday, July 13, 2014

Topic of this poem: art


Do you like this poem?
0 person liked.
0 person did not like.

Read this poem in other languages

This poem has not been translated into any other language yet.

I would like to translate this poem »

word flags

What do you think this poem is about?

Comments about this poem (dhe une vdes per ty by skender iljaz braka )

Enter the verification code :

There is no comment submitted by members..

Trending Poets

Trending Poems

 1. Daffodils, William Wordsworth
 2. The Road Not Taken, Robert Frost
 3. If You Forget Me, Pablo Neruda
 4. Behind Closed Doors Once Again, Electric Lady
 5. Invictus, William Ernest Henley
 6. Alone, Edgar Allan Poe
 7. Bluebird, Charles Bukowski
 8. Don't Go Far Off, Pablo Neruda
 9. SAINTS AND SINNERS, Changu Chilwesa
 10. Jiske Dhun Par Duniya Nache, Kumar Vishwas

Poem of the Day

poet Henry Wadsworth Longfellow

I heard the bells on Christmas day
Their old familiar carols play,
And wild and sweet the words repeat
Of peace on earth, good will to men.

...... Read complete »

   

New Poems

 1. Nagasaki ...... [WAR; VERY SHORT; nucle.., Bri Edwards
 2. O My Friend Jerry, Abdulrazak Aralimatti
 3. The Chance, Michael P. McParland
 4. Christmas Eve, Leong Ming Loong
 5. SCROUSE and SCRUMPY, michael walkerjohn
 6. ` S a c r e d..., Frank James Ryan Jr...FjR
 7. Spring Rhyme, Luo Zhihai
 8. Sweet Lady, Michael P. McParland
 9. Sweet Goodnight, Michael P. McParland
 10. Sweet Dreams Sweet Love, Michael P. McParland
[Hata Bildir]