Treasure Island

skender iljaz braka

(15.12.1954 / Durres)

Eja Sonte, Eja!


E vdekur ëndërrës sime të trisht iu shfaqe,
tej një vëndi të çuditshëm mes gjethe mullagash.
Gjysmë e varrosur në rrënjët e një qiparisi të plakur.
Unë erdha dhe shpirt prej shpirtit tim të dhash.
E ti mostra ime mu riktheve e bukur, e ringjallur.

- Eja sonte të thashë.
O e bukura e përrallave të moçëme!
kësaj mbrëmje të vakët vjeshte mistike.
Digjëma prrushin e fundit të këtij zjarri përvëlues.
Në shtatë portat e qiellit të hapur,
zemrën time të përgjëruar për ty, ngjite!

Eja sonte, ti zanë me parfumin e luleve të bjeshkës.
Arratise erën e rëndë të dashuris sime të vdekur.
Uljonja ime e adhuruar, Shëmbëllimiim i përgjumur.
Shpirtin mizor çpoma, me duartë e tua si trandafilët e egër.

Eja, të ngatërrohem flokëve të tu të mëndafshtë.
Gjithë harresat ti thith në honin e buzëve të shkrumbuara.
Me lëmimin e trupin vritëma mjerimin tim të dhimbshëm.
Dhe me forcën e magnetizimit të epshit,
në një të vetëme bashkoi zemrat tona të binjakëzuara.

Submitted: Tuesday, July 15, 2014
Edited: Tuesday, July 15, 2014

Do you like this poem?
0 person liked.
0 person did not like.

What do you think this poem is about?Topic(s): love

Read this poem in other languages

This poem has not been translated into any other language yet.

I would like to translate this poem »

word flags

What do you think this poem is about?

Comments about this poem (Eja Sonte, Eja! by skender iljaz braka )

Enter the verification code :

There is no comment submitted by members..

PoemHunter.com Updates

New Poems

 1. When Whispers Death, Its Cruel Call!, Dr John Celes
 2. mother, Dr. Ramesh Chandra Mukhopadh ..
 3. Say You It, Bijay Kant Dubey
 4. Burning, Spiritwind Wood
 5. Somebody Often Keeps Asking, Bijay Kant Dubey
 6. The devotee shows his angry to the God!, Dr.V.K. Kanniappan
 7. Love-bonding With a Muhammedan Girl (Bil.., Bijay Kant Dubey
 8. Mera Amanaat Hai Tum, Amitava Sur
 9. IN both terms, hasmukh amathalal
 10. Before The Bullets, Alfred Barna

Poem of the Day

poet Walt Whitman

ARM’D year! year of the struggle!
No dainty rhymes or sentimental love verses for you, terrible year!
Not you as some pale poetling, seated at a desk, lisping cadenzas
piano;
...... Read complete »

   

Trending Poems

 1. If You Forget Me, Pablo Neruda
 2. Still I Rise, Maya Angelou
 3. O Tell Me The Truth About Love, WH Auden
 4. Daffodils, William Wordsworth
 5. The Road Not Taken, Robert Frost
 6. No More Clichés, Octavio Paz
 7. As I Grew Older, Langston Hughes
 8. Dreams, Langston Hughes
 9. Phenomenal Woman, Maya Angelou
 10. No Man Is An Island, John Donne

Trending Poets

[Hata Bildir]