skender iljaz braka

(15.12.1954 / Durres)

Hyu im Ilir


HYU IM ILIR …

I mbarë paskësh qenë, Hyu im Ilir,
kur mbi dy rrahe trupin e shtriu gjërë e gjatë.
Nimfat e detit këndonin këngët e përjetësisë,
mirëseardhjen bekonin tok me korifejtë e lashtë.

Dhe lindja ime rastësi s'paskësh qenë.
I ardhur nuk jam nga ishulli sirenave,
ku vdekja vdekjes i nanuriste nat' për natë,
Poseidoni, i zemëruar, detit i ngrinte dallgë.

Lindur jam unë prej brinjve pellazgjike.
Nga deti i përgjakur, i dhimbjes së tij
që dallgët Epidamusit ia futi thellë në shtat,
dhe gjaku i ngrohtë shpejt iu bë rrasht.

Me lotët e diellit tharë nëpër trupin e copëtuar,
me Hyun Ilir, shekujt me mund kam sjellë gjer këtu.
Sot, nuk di përse, Hyut tim i rëndon një qepallë,
dhe trupit ndien të mardhur, shndërruar në një dru.

Unë dhe Hyu për ty, Dyrrah, jemi krenar,
dhe pse na dhimbsesh, kur të shohim kështu.

Submitted: Thursday, July 03, 2014

Do you like this poem?
0 person liked.
0 person did not like.

Read this poem in other languages

This poem has not been translated into any other language yet.

I would like to translate this poem »

word flags

What do you think this poem is about?

Comments about this poem (Hyu im Ilir by skender iljaz braka )

Enter the verification code :

There is no comment submitted by members..

Top Poems

 1. Phenomenal Woman
  Maya Angelou
 2. The Road Not Taken
  Robert Frost
 3. If You Forget Me
  Pablo Neruda
 4. Still I Rise
  Maya Angelou
 5. Dreams
  Langston Hughes
 6. Annabel Lee
  Edgar Allan Poe
 7. If
  Rudyard Kipling
 8. I Know Why The Caged Bird Sings
  Maya Angelou
 9. Stopping by Woods on a Snowy Evening
  Robert Frost
 10. Invictus
  William Ernest Henley

New Poems

 1. The Ragged Men As Ph.D. Guides On Indian.., Bijay Kant Dubey
 2. The Fraud Scholar & The Ragged Ph.D. Gui.., Bijay Kant Dubey
 3. Shadow & Raven Haiku, Chenou Liu
 4. I Will Bake a Cake, Chris Zachariou
 5. Frosted Torrents, Mishka Allport
 6. Opinion Vs Opinion, Kyle Schlicher
 7. Sunlight Crawling, Kyle Schlicher
 8. Experiment with Flute!, Geetha Jayakumar
 9. A Ponzi Poem, Kyle Schlicher
 10. There Are No Noncombatants, Lawrence Beck

Poem of the Day

poet Emily Dickinson

239

"Heaven"—is what I cannot reach!
The Apple on the Tree—
Provided it do hopeless—hang—
That—"Heaven" is—to Me!

...... Read complete »

 

Modern Poem

poet John Burroughs

 

Member Poem

[Hata Bildir]