Treasure Island

skender iljaz braka

(15.12.1954 / Durres)

Një Portret Dashurie Kam Mbetur.


Skajeve të pluhurosura të një kornize të vjetëruar
Një portret dashurie prej kohësh kam mbetur.
Përtej errësirës, britma e shurdhër, e mohuar
dhe zhurma e pazëshme që rrënqeth qetësinë.

Si një kujtim i trandafilt më shfaqet ikja jote.
Celuloidit të fushës së djegur të një malli përvëluar.
Përpara meje dhimbja, të hutuarin zëmërim çukit.
Të humburin realitet të dashuris, duke imagjinuar.

Mëshira në një degë peme të përthyer ka ngrirë.
Aty ku buzëqeshja jote, zjarret e shpirtit të përgjumur
ditë pas dite kërkonte të ndizte në etje dhe dëshirë
dhe të prekte puthjet e mykyra prej kujtimesh kërkonte

Një portret dashurie kam mbetur, përgëdhelur.
I rrahur prej valësh që këndojnë për histori tragjike.
Fshikëlluar prej erërave të natës së malit shpirt ndezur.
Me sy të tejmbushur plot ankthe padurimi dhe pritjeje.

Një portret dashurie kam mbetur,
duke u djegur nën flakët e vetmis...

Submitted: Monday, July 07, 2014
Edited: Monday, July 07, 2014

Do you like this poem?
0 person liked.
0 person did not like.

What do you think this poem is about?Topic(s): art

Read this poem in other languages

This poem has not been translated into any other language yet.

I would like to translate this poem »

word flags

What do you think this poem is about?

Comments about this poem (Një Portret Dashurie Kam Mbetur. by skender iljaz braka )

Enter the verification code :

There is no comment submitted by members..

PoemHunter.com Updates

New Poems

 1. Endless game, hasmukh amathalal
 2. Seasonings of Sense, Mae AC.
 3. War And Not To Love, Lawrence S. Pertillar
 4. ISRO's MOM in Mars - Congrats to Indian .., Dr John Celes
 5. Free on the Breeze, Thomas Plotz
 6. Gather strength, hasmukh amathalal
 7. INDIA! INDIA!, dr.k.g.balakrishnan kandangath
 8. Morning, Sara Hopkins
 9. My India (Hindi) भारत अपना, S.D. TIWARI
 10. from 'The Double' VIII, Morgan Michaels

Poem of the Day

poet Paul Laurence Dunbar

The mist has left the greening plain,
The dew-drops shine like fairy rain,
The coquette rose awakes again
Her lovely self adorning.

The Wind is hiding in the trees,
...... Read complete »

   

Trending Poems

 1. 04 Tongues Made Of Glass, Shaun Shane
 2. Still I Rise, Maya Angelou
 3. If You Forget Me, Pablo Neruda
 4. Phenomenal Woman, Maya Angelou
 5. The Road Not Taken, Robert Frost
 6. I Know Why The Caged Bird Sings, Maya Angelou
 7. Dreams, Langston Hughes
 8. Annabel Lee, Edgar Allan Poe
 9. Fire and Ice, Robert Frost
 10. Daffodils, William Wordsworth

Trending Poets

[Hata Bildir]