skender iljaz braka

Rookie - 185 Points (15.12.1954 / Durres)

Zbret Një Natë Dikur...


pa dëshirën dhe mëndësinë time,
tënden, të atyre, të të gjithëve.
Zbret një natë e lagësh me bimësi lulesh të tejdukshme.
Këmbana e largët thotë se është nata
e një kontineti të madh, të përgjumur,
ku erëra eshtrash e shpirtërash fryjnë,
pas jehonën dhe avujt e lëngatës duke tërhequr.
Ajo, nga larg vjen deri te streha jonë e dashur,
deri tek kindet e bardha dhe
këmbët e ftohta të shtratit ku bashk ne të dy jemi mbledhur.

Ti fle me sy të lodhur dhe s'më pyet
se ç'forcë më solli deri tek këto brigje të pafuqishme,
deti tek këto fund ëdërrash të magjishme.
Aty ku era tund degën e thatë të lajthisë së murrme.
Deri aty ku si zbatica dhe batica e detit,
kjo thirrje e beft afrohet, tërhiqet dhe tkurret.

Dhe përbetohet si një dritë që ikën përgjatë buzëdetit,
e ndjekur prej hijesh të holla
që sillen e vërtiten përqark ferrit.

Këta tinguj nate të magjishëm të pranverës,
më bëjnë të them kaq shumë gjëra për sytë e tu.
ngulitur fundit të këtyre brigjeve ku një shpend ndjellakeqës guit.
Mbi të, erërimi ynë më i fuqishëm se shfryrja e vullkaneve
ngrihet e davaritet.
Eshtë më i fortë se erëmimi i kalbëzimit në agullimë
të një shekulli të vdekur
që strehë bëri nën ngrohtësinë e lëkurës sonë të regjur.

Gremisen yjet te cepi i një përroi të padukshëm.

Ne shtrënguar në krahtë e njëri-tjetrit,
natën e pazëshme përqeshim.

Submitted: Monday, July 07, 2014
Edited: Monday, July 07, 2014

Topic of this poem: art

Form:


Do you like this poem?
0 person liked.
0 person did not like.

Read this poem in other languages

This poem has not been translated into any other language yet.

I would like to translate this poem »

word flags

What do you think this poem is about?

Comments about this poem (Zbret Një Natë Dikur... by skender iljaz braka )

Enter the verification code :

There is no comment submitted by members..

Trending Poets

Trending Poems

 1. Still I Rise, Maya Angelou
 2. If, Rudyard Kipling
 3. Daffodils, William Wordsworth
 4. The Road Not Taken, Robert Frost
 5. Annabel Lee, Edgar Allan Poe
 6. If You Forget Me, Pablo Neruda
 7. Alone, Edgar Allan Poe
 8. Do Not Go Gentle Into That Good Night, Dylan Thomas
 9. Death is Nothing at All, Henry Scott Holland
 10. Matilda Who told Lies, and was Burned to.., Hilaire Belloc

Poem of the Day

poet Hilaire Belloc

Matilda told such Dreadful Lies,
It made one Gasp and Stretch one's Eyes;
Her Aunt, who, from her Earliest Youth,
Had kept a Strict Regard for Truth,
Attempted to Believe Matilda:
...... Read complete »

   

Member Poem

New Poems

 1. The role of Kama, Rm.Shanmugam Chettiar.
 2. I Dream of Her, Olufayo Ezekiel
 3. I realized why we get hurt, Tiyani Shadrack Manganya
 4. That fatal day to all, Rm.Shanmugam Chettiar.
 5. Love Note 10, Michael P. McParland
 6. Secularism in true sense, Rm.Shanmugam Chettiar.
 7. Mark o Connor's ballad of a man from sno.., Juwon Daniel
 8. you need to know: (, Manauwer Raza
 9. Solitary song, gajanan mishra
 10. To Sleep I Go, Michael P. McParland
[Hata Bildir]