skender iljaz braka

Rookie - 185 Points (15.12.1954 / Durres)

Hapma udhen


HAPMA UDHEN !

Hapma udhen ti bishe e terbuar!
Shtegun hapma! Dritën lërë t'më ndriçoj.
S'më trëmbim sapak të tuat ulërima.
Të përgjakurat dhëmbë vdekjeje,
s'me termbin aspak.
Hapma udhën! Lërme te shkoj!
Piketave të gjakut tim, që çurg ka rrjedhur.
Diellin me këto duar dua fort ta shtërngoj.
Dhe yjet në një grusht për t'i mbledhur..

Submitted: Monday, July 21, 2014

Topic of this poem: art


Do you like this poem?
0 person liked.
0 person did not like.

Form:


Read this poem in other languages

This poem has not been translated into any other language yet.

I would like to translate this poem »

word flags

What do you think this poem is about?

Comments about this poem (Hapma udhen by skender iljaz braka )

There is no comment submitted by members..

Famous Poems

 1. Phenomenal Woman
  Maya Angelou
 2. Still I Rise
  Maya Angelou
 3. The Road Not Taken
  Robert Frost
 4. If You Forget Me
  Pablo Neruda
 5. Dreams
  Langston Hughes
 6. Annabel Lee
  Edgar Allan Poe
 7. I Know Why The Caged Bird Sings
  Maya Angelou
 8. If
  Rudyard Kipling
 9. Stopping by Woods on a Snowy Evening
  Robert Frost
 10. A Dream Within A Dream
  Edgar Allan Poe
Trending Poets
Trending Poems
 1. Still I Rise, Maya Angelou
 2. Dreams, Langston Hughes
 3. The Rose that Grew from Concrete, Tupac Shakur
 4. The Road Not Taken, Robert Frost
 5. If, Rudyard Kipling
 6. Annabel Lee, Edgar Allan Poe
 7. If You Forget Me, Pablo Neruda
 8. A Dream Within A Dream, Edgar Allan Poe
 9. I Know Why The Caged Bird Sings, Maya Angelou
 10. As I Grew Older, Langston Hughes
[Hata Bildir]