skender iljaz braka

(15.12.1954 / Durres)

I zhytur në hallet e mia barbare


I zhytur në hallet e mia barbare


Ngaherë i irrituar ndihem prej fodullëkut të orakujve,
që zgjasin përtej këmbëve të mia hije të çngjyrosura.
Rrebeluar mes klithmash, vet mendimi im më tmerron.
Kur paturpësia dhe një herë varros nenet e çvarrosura.

Së tepërmi më dëshpëron besnikëria e idhtarit të verbër.
I shfernauri zell i të paaftit që rreket për para e pushtet.
Në kulm më acaron asfaltimi i një rruge të shtrëmbër.
Formalizëmi alogjik mbi një trup të sakatuar e të pajetë.

Më çmënd bribery që më duhet të paguaj për një faturë.
E shikimn drejt qiellit nguros, mes lakuriqësh errësuar.
Kur leksione demokracie më jep një bakalaro i pafytyrë.
Plot vrer i urrej qëlizat e kësaj sëmundje të pashëruar.

Tejmbushur janë sytë e mi me terr jashtë çdo kufiri.
Shpesh dhe lirine bënda qënies e ndjej të kërcënuar.
Ethshëm nën klithma prej këmbësh më tërheq zinxhiri.
Ajo që më shumë më dekurajon është sedra e lënduar.

Para syve të mi një ditë parimet ball për ball do qëndrojnë.
Engjëlli dhe djalli fytas do të ngërthehen buzë humnerave.
Unë një pijanec i dalldisur ëndërrash tokës s'dua ti rëndoj.
Mendueshëm duke ecur mbi palcën e mesnatës së të mjerëve

Tok me krikëllimat e korbave, pas shpine do ta lë pikëllimin.
Në çast ti largohem mugëtirës së kësaj dehjeje të frikshme.
Zhytur në hallet e mia barbare tutje do të hedh trishtimin.
Vullneti përherë më provokon papërkulshmërin e dobishme.

Submitted: Monday, July 21, 2014

Topic(s): art


Do you like this poem?
0 person liked.
0 person did not like.

What do you think this poem is about?Read this poem in other languages

This poem has not been translated into any other language yet.

I would like to translate this poem »

word flags

What do you think this poem is about?

Comments about this poem (I zhytur në hallet e mia barbare by skender iljaz braka )

Enter the verification code :

There is no comment submitted by members..

PoemHunter.com Updates

New Poems

 1. Two Cats, Harold R Hunt Sr
 2. The Shrunken Head, Ronald Peat
 3. SHE - a love poem, Thomas Kay
 4. Upon Me, Edward Kofi Louis
 5. Global Pie-in-the-sky, stephen ifill
 6. Fifty Percent, Tom Higgins
 7. Yamine, Edward Kofi Louis
 8. I want eyes, Nassy Fesharaki
 9. One More For The Road., Tom Higgins
 10. We don't accept anything anytime...., MOHAMMAD SKATI

Poem of the Day

poet Joyce Kilmer

(For the Rev. James J. Daly, S. J.)

Bright stars, yellow stars, flashing through the air,
Are you errant strands of Lady Mary's hair?
...... Read complete »

   

Trending Poems

 1. The Road Not Taken, Robert Frost
 2. Still I Rise, Maya Angelou
 3. Annabel Lee, Edgar Allan Poe
 4. Nothing Gold Can Stay, Robert Frost
 5. Fire and Ice, Robert Frost
 6. Dreams, Langston Hughes
 7. Do Not Go Gentle Into That Good Night, Dylan Thomas
 8. Phenomenal Woman, Maya Angelou
 9. The Raven, Edgar Allan Poe
 10. A Dream Within A Dream, Edgar Allan Poe

Trending Poets

[Hata Bildir]