Treasure Island

skender iljaz braka

(15.12.1954 / Durres)

Letër tim biri.


Kënaqu rrezes së diellit biri im.
Kënaqu pikëzës së shiut,
fërshëllimës së athët të erës.
Kënaqu valës së bukur të detit
dhe aromës së blirit.
Pranoje në ball bulëzën e bukur të djersës.
Dhe etjen e buzës prej zhegut pranoje.
Vetëm njerëzit...
njerëzit kurrë mos mendo ti përbuzësh.
Dhe atij që vrëngër nëse i ndodh të të vështroj,
zgjati dorën e ndershme të mirësjelljes..
Kënaqu bir prej prurjeve të bukura tw jetës...
………..

Submitted: Thursday, July 24, 2014

Do you like this poem?
0 person liked.
0 person did not like.

What do you think this poem is about?Topic(s): art

Read this poem in other languages

This poem has not been translated into any other language yet.

I would like to translate this poem »

word flags

What do you think this poem is about?

Comments about this poem (Letër tim biri. by skender iljaz braka )

Enter the verification code :

There is no comment submitted by members..

PoemHunter.com Updates

New Poems

 1. The ones we Love, Leroy Numa
 2. Unriven, Saiom Shriver
 3. Mid-City's Nursery Rhyme, James B. Earley
 4. Mum's Birthday, Raghda Ashraf Soliman
 5. Limerick-14, DEEPAK KUMAR PATTANAYAK
 6. When My Ship Comes In, Mawunyo Adjei
 7. With elegant grace she overflowed, Erato
 8. My Words, Asit Kumar Sanyal
 9. Sealed, Valerie Dohren
 10. Enamored Love, Lilly Emery

Poem of the Day

poet Walt Whitman

ARM’D year! year of the struggle!
No dainty rhymes or sentimental love verses for you, terrible year!
Not you as some pale poetling, seated at a desk, lisping cadenzas
piano;
...... Read complete »

   

Trending Poems

 1. Still I Rise, Maya Angelou
 2. If You Forget Me, Pablo Neruda
 3. The Road Not Taken, Robert Frost
 4. Dreams, Langston Hughes
 5. Phenomenal Woman, Maya Angelou
 6. If, Rudyard Kipling
 7. Annabel Lee, Edgar Allan Poe
 8. Daffodils, William Wordsworth
 9. Fire and Ice, Robert Frost
 10. I Know Why The Caged Bird Sings, Maya Angelou

Trending Poets

[Hata Bildir]