skender iljaz braka

Rookie - 185 Points (15.12.1954 / Durres)

Na Hidhëroi Kjo Stinë Përvëlimtare.


Na hidhëroi kjo stinë përvëlimtare.
Ky korrik, si një i huaj i ardhur nga larg,
këmbanën e zisë poetike kumboi.
Mesnatës dhe agsholit u drithërua shkëmbi i kuq.
Një gjeth papritmas u tha, dheut iu këput,
si venitja e heshtur e luleve vjeshtore.

Ngushëllim! Vetëm ngushëllim, popull!
Ti që linde mbi një pirg vegimesh të shprishura,
gur i rreshkët dhimbjesh u rrite.
Në mal të shpirtit, çdo pikë loti i Kosovës
u kthye tek ti në ortek.

Oshtimë e largët ngërthyer në dhëmbë graniti.
Lumi i pandalshëm i muzës tënde u bë det.
Zëri yt shpërthyes, si lulakët e parë të pranverës,
mbiu muzgut të dheut të ftohtë,
mbi shtresëzimin e ngurtësuar të brymës së harresës.
Ishte zëri i ujërave mes pyllnajash gurgulluar,
që pritjen e përjetonte mes dhimbjesh dhe dënesës.

Kur Prishtina gjëmonte,
ti udhëve të saj dilje me flokët e njomësht.
Në sytë e nemitur kishte vetëm gjak
dhe shkopinj të hekurt të shqaut barbar.
Veten s'e ndieje të gjallë, por s'e ndieje as të vdekur.
Me zemrën e dritës vështroje heshtjen duke qarë.

Mbi rrafshin tënd të dashur sot bien psherëtima të prera,
bien tinguj të ngërthyer
prej gjetheve të bulbit të tharë.
Së shpejti do të gëlojë një bulë e kristaltë jete,
tokën tënde të djegur për të ushqyer.
Ti linde si zambak i bardhë
që ngjallet prej tokës së tretur.

Ndaj na ike kështu …
një një poet i madh …
një burrë i heshtur …

Ngushëllim! Vetëm ngushëllim, popull,
për njeriun që kurrë s'ka për të vdekur!

Submitted: Monday, July 07, 2014
Edited: Monday, July 07, 2014

Topic(s): art


Do you like this poem?
0 person liked.
0 person did not like.

What do you think this poem is about?Read this poem in other languages

This poem has not been translated into any other language yet.

I would like to translate this poem »

word flags

What do you think this poem is about?

Comments about this poem (Na Hidhëroi Kjo Stinë Përvëlimtare. by skender iljaz braka )

Enter the verification code :

There is no comment submitted by members..

PoemHunter.com Updates

New Poems

 1. Late-night Lullaby, Ismim Putera
 2. A PRELUDE (To December), Vinaya Joseph
 3. Lucien, Joseph Narusiewicz
 4. Ghazal - Qyamat Ho Gai Hay, Bano Ali
 5. Stand Up Witness Your Dream, Fatima Nusairat
 6. Zero Turkey Wing, Havilah
 7. Reading and Writing, umaprosad das
 8. The Afternoon, Leong Ming Loong
 9. Aligarh Muslim University & Raja Mahendr.., Bijay Kant Dubey
 10. Storm Warning, ESPN CHICK

Poem of the Day

poet Oliver Wendell Holmes

Life is real, life is earnest,
And the shell is not its pen –
“Egg thou art, and egg remainest”
Was not spoken of the hen.

Art is long and Time is fleeting,
...... Read complete »

 

Modern Poem

poet Sharon Olds

 

Trending Poems

 1. Still I Rise, Maya Angelou
 2. Do Not Go Gentle Into That Good Night, Dylan Thomas
 3. Annabel Lee, Edgar Allan Poe
 4. A Late Walk, Robert Frost
 5. Daffodils, William Wordsworth
 6. Oh, the places you'll go!, Adens Kamwi
 7. Phenomenal Woman, Maya Angelou
 8. If You Forget Me, Pablo Neruda
 9. Bright Star, John Keats
 10. Where The Mind Is Without Fear, Rabindranath Tagore

Trending Poets

[Hata Bildir]