Treasure Island

skender iljaz braka

(15.12.1954 / Durres)

Prej njerëzores dua të digjem


Prej njerëzores dua të digjem

Më çmëndën këto dekrete presidenciale
Këto farsa mashtruese që askujt si shërbejnë,
Nuk mundem më dot ti duroj.
Vazhdojnë jetët tona ende të mbeten të dhunuara.
Prej një shëmtimi që vetëm përçudnime pjell e pagëzon.

Vuajtjet e të shkuarës dhe një herë më janë rikthyer.
Gjithë ç'kam hequr ndjej t'më rizgjohet më me forcë.
Dhe këtë herë mbeta i përvuajturi që dhunuesit
S'iu përula e s'ia shtriva kurrë njërën dorë.
Para dhëmbëve të flliqura të kapitalit
zë dhe ulëras me gjithë sinqeritet.
Këtë shëmtim nga themelet dua t'a ndryshoj.

Me vëmëndje kam dëgjuar rënkimet e një shpirti fatkeq,
Që mes erërash të ftohta sillet si poezi e pikëllimit botëror.
Në lakuriqësinë e urisë njerëzore
unë dhimbjen gjer në palcë kam ndjer.
Prej vdekjes së pashmangshme të fshihet
dhe të dridhet një tutor.

E vështirë është rruga ime, e mundimshme.
Më çon ajo drejtë majash ku me diellin të puthem.
Njerin e vërtetë kam dashur dhe respektuar
mbi gjithça në botë.
Prej njerëzores dhe dashurisë së tij
dua të vdes dhe të digjem.

Submitted: Thursday, July 24, 2014

Do you like this poem?
0 person liked.
0 person did not like.

What do you think this poem is about?Topic(s): art

Read this poem in other languages

This poem has not been translated into any other language yet.

I would like to translate this poem »

word flags

What do you think this poem is about?

Comments about this poem (Prej njerëzores dua të digjem by skender iljaz braka )

Enter the verification code :

There is no comment submitted by members..

PoemHunter.com Updates

New Poems

 1. If all know is love, Mark Heathcote
 2. Remove Yourself From Bitterness, Ronell Warren Alman
 3. Fornicating In The Bowels Of Unswerving .., Captain Cur
 4. im not okay, Faith Taylors
 5. The world is like a worm, Mark Heathcote
 6. Our shared tear, Julie Shirley
 7. Conscious Peal, Adeosun Olamide
 8. Living Contradictions, Sandra Feldman
 9. Alley Church, Adeosun Olamide
 10. Desirable Effects, RoseAnn V. Shawiak

Poem of the Day

poet Dante Gabriel Rossetti

Know'st thou not at the fall of the leaf
How the heart feels a languid grief
Laid on it for a covering,
And how sleep seems a goodly thing
...... Read complete »

 

Modern Poem

poet Randall Jarrell

 

Trending Poems

 1. The Road Not Taken, Robert Frost
 2. Phenomenal Woman, Maya Angelou
 3. Still I Rise, Maya Angelou
 4. Fire and Ice, Robert Frost
 5. V: Song: To Celia, Ben Jonson
 6. If, Rudyard Kipling
 7. Acquainted with the Night, Robert Frost
 8. Stopping by Woods on a Snowy Evening, Robert Frost
 9. Alone, Maya Angelou
 10. I Know Why The Caged Bird Sings, Maya Angelou

Trending Poets

[Hata Bildir]