Treasure Island

skender iljaz braka

(15.12.1954 / Durres)

Shpesh në ëndërr më shfaqen katër varre….


Shpesh në ëndërr më shfaqen katër varre….

Shpesh në ëndërr më shfaqen katër varre.
Më ngjasojnë me katër meteor
që digjen e kurrë nuk do të treten.
Mbi një kodrinë të jeshiltë rrethuar
prej lulesh dhe egjërash,
që mermerit të kuq s'ua ktheni kokën dot.

- Këta që shtrirë janë këtu, - më tha dikush,
s'demonstruan për të pushtuar institucione.
Instikucionet shteti yn i ka të kalbëzuera, të degraduara.
Më parë se të binin këtu, i kish njohur pak kush.
Ata në protestë u ngritën për drejtësi,
hajdutërisë dhe një bande njerëzish të korruptuar.
Prej të njëjtit shkak i vranë dhe i akuzuan.

Të fundit fjalë të tyre ishin si një murmurimë,
që dilte prej grykësh të jo forte mirë të ushqyera.
Të acartat erëra të janarit me vete i muarën.
I shnëdrruan në murana të përjetësuara
Shpesh në ëndërr më shfaqen katër varre….

Submitted: Thursday, July 03, 2014

Do you like this poem?
0 person liked.
0 person did not like.

Topic(s): art

Read this poem in other languages

This poem has not been translated into any other language yet.

I would like to translate this poem »

word flags

What do you think this poem is about?

Comments about this poem (Shpesh në ëndërr më shfaqen katër varre…. by skender iljaz braka )

Enter the verification code :

There is no comment submitted by members..

Top Poems

 1. Phenomenal Woman
  Maya Angelou
 2. The Road Not Taken
  Robert Frost
 3. If You Forget Me
  Pablo Neruda
 4. Still I Rise
  Maya Angelou
 5. Dreams
  Langston Hughes
 6. Annabel Lee
  Edgar Allan Poe
 7. If
  Rudyard Kipling
 8. Stopping by Woods on a Snowy Evening
  Robert Frost
 9. I Know Why The Caged Bird Sings
  Maya Angelou
 10. A Dream Within A Dream
  Edgar Allan Poe

PoemHunter.com Updates

New Poems

 1. Perfect Christmas Stocking, mary douglas
 2. par, Abdullah alHemaidy
 3. The Wind Has Caught The Tattered Rainbow.., mary douglas
 4. Budding Artists In a Tempera Grove Play .., mary douglas
 5. What the hell, Nassy Fesharaki
 6. Chair, dr.k.g.balakrishnan kandangath
 7. See if I care, Mark Heathcote
 8. Wishes Granted, Bill Cantrell
 9. Killer instinct mind, Mark Heathcote
 10. Book Condition: (Fairest of the) Fair, mary douglas

Poem of the Day

poet Robert Burns

When biting Boreas, fell and doure,
Sharp shivers thro' the leafless bow'r;
When Phoebus gies a short-liv'd glow'r,
Far south the lift,
...... Read complete »

 

Modern Poem

poet Jessie Pope

 
[Hata Bildir]