skender iljaz braka

Rookie - 185 Points (15.12.1954 / Durres)

Mbase nuk e dinte…


Mbase nuk e dinte se unë nuk doja
të bëja tregti me shpirtin e saj.
Ngatërruar me errësirem iku.
Nuk e di ku shkoi…
Mes një pylli ëndrrash më humbi,
duke më lënë vetëm me magjepsjen
dhe pakuptueshmrin e një hidhrimi shqetsues.
Nimfën e kalëtr që prej valëve më vinte e fuqishme
si ulërima e sinqertë e dëshpërimit.
Kurrë se pata prekur e takuar më parë.
Prë mua ishte pjesa më e madh e jtës.
E panjohura dhe forca fatale
dhe unë pjesa tjetër që nuk dita kurrë buzn t'ia freskoj.
Askush si ajo gjuhën time të heshtjes nuk e ka kuptuar.
Ngaherë më shfaqet turbullt nëpër ëndërr mirazhi saj, .
Leshrat e verdha me aromën e lules së kumbullës.
Nuk e di nga më iku e ku shkoi.
Nën ç'rrjedha lumenjësh u shua zjarri i shikimit
të palëvizshm të atyre syve prej statuje mermeri?
Nuk di ku i humbi tingllimi i zërit,
ku jehoi pikllimi i lotit të patharë.
Mbaj mënd se e bukur ish
si gërbullë e pikturuar nga Floberi

Submitted: Thursday, July 24, 2014

Topic of this poem: love and art


Do you like this poem?
0 person liked.
0 person did not like.

Read this poem in other languages

This poem has not been translated into any other language yet.

I would like to translate this poem »

word flags

What do you think this poem is about?

Comments about this poem (Mbase nuk e dinte… by skender iljaz braka )

Enter the verification code :

There is no comment submitted by members..

Trending Poets

Trending Poems

 1. Still I Rise, Maya Angelou
 2. The Road Not Taken, Robert Frost
 3. If, Rudyard Kipling
 4. If You Forget Me, Pablo Neruda
 5. Annabel Lee, Edgar Allan Poe
 6. Invictus, William Ernest Henley
 7. Phenomenal Woman, Maya Angelou
 8. Do Not Go Gentle Into That Good Night, Dylan Thomas
 9. All the World's a Stage, William Shakespeare
 10. I Know Why The Caged Bird Sings, Maya Angelou

Poem of the Day

poet Sarah Flower Adams

O Love! thou makest all things even
In earth or heaven;
Finding thy way through prison-bars
Up to the stars;
Or, true to the Almighty plan,
That out of dust created man,
...... Read complete »

   

New Poems

 1. Gratitude to parents, Rm.Shanmugam Chettiar.
 2. A pauper died., Rm.Shanmugam Chettiar.
 3. In The Waking of Deaths Ceremonial Tradi.., Frank James Ryan Jr...FjR
 4. E s O t E r I c A {An Exercise in Ornate.., Frank James Ryan Jr...FjR
 5. A Couplets Pour of Poetification..., Frank James Ryan Jr...FjR
 6. from a tree, from a roof, you move me, Mandolyn ...
 7. The Connection {Pour Celui qu' Être Vous}, Frank James Ryan Jr...FjR
 8. take two advil pm thirty minutes prior t.., Mandolyn ...
 9. Sensation Of Cleansing, RoseAnn V. Shawiak
 10. A vase of flowers, Leong Ming Loong
[Hata Bildir]