Treasure Island

skender iljaz braka

(15.12.1954 / Durres)

Qyteti im


QYTETI IM

Në përflakjen e perëndimit të vonë mbi kodrinë,
kur pulëbardhat vajtueshëm mbi valë krakëllisin,
ti, Durrësi im, si një dhëndërr i urtë, si një nuse e mirë,
qëndron i heshtur me shikimin e ngrirë.
.
Tri herë i vidhisur, tri herë i ringjallur,
shfaqur si sfinks me fytyrë madhështore.
Nën bedenat pellazgjike, rrënjët thellë ke shtrirë.
Rrënjët e mpleksura, rrënjët mijëra shekullore.

Në arena të përgjakura gladiatorësh,
lotë të kristaltë ke derdhur me pikëllim.
Mbi pellgje gjaku dhe male rrënojash
me eshtrat e të rënëve ke shkruar lavdinë.

Hyjnitë e mermerta, si korale të bardha,
të kanë mbetur ndër vite si kurorë e lulëzuar.
Me dallgët e zhurmshme, me dallgët e paqta.
të kalburit damarë, nga trupi ke shkallmuar.

Vërshuar kanë mbi ty kohërat tragjike.
Përjetësisht mes erërave ke mbetur i rrethuar.
S't'u drodh asnjëherë ajo zemër e mirë.
S'të krisi asnjëherë balli përcëlluar.

I çmendur pas teje gjithë jetën do të mbetem,
pas bukuroshes tënde dhe erosit mbi kalë,
pas mureve të lashtë dhe torrës Ilire,
pas detit të magjishëm dhe të brishtave valë.

Një mijë herë prej teje në u largofsha, Durrësi im!
Një mijë herë nga larg do të puth e përshëndes me mall.

Submitted: Thursday, July 03, 2014

Do you like this poem?
0 person liked.
0 person did not like.

Topic(s): art

Read this poem in other languages

This poem has not been translated into any other language yet.

I would like to translate this poem »

word flags

What do you think this poem is about?

Comments about this poem (Qyteti im by skender iljaz braka )

Enter the verification code :

There is no comment submitted by members..

Top Poems

 1. Phenomenal Woman
  Maya Angelou
 2. The Road Not Taken
  Robert Frost
 3. If You Forget Me
  Pablo Neruda
 4. Still I Rise
  Maya Angelou
 5. Dreams
  Langston Hughes
 6. Annabel Lee
  Edgar Allan Poe
 7. If
  Rudyard Kipling
 8. Stopping by Woods on a Snowy Evening
  Robert Frost
 9. I Know Why The Caged Bird Sings
  Maya Angelou
 10. A Dream Within A Dream
  Edgar Allan Poe

PoemHunter.com Updates

New Poems

 1. Sarakara aapananka dwarare, gajanan mishra
 2. Man: A proud species, Pranab K. Chakraborty
 3. ONly needed, hasmukh amathalal
 4. Govt at people's door, gajanan mishra
 5. Nothing Going On, RoseAnn V. Shawiak
 6. Her Shoebox Of Poetry, louis rams
 7. Releasing Sorrow's Energy, RoseAnn V. Shawiak
 8. Let world be aware, hasmukh amathalal
 9. As She Wrought, Darlene Walsh
 10. When A Man Offers His Heart, Lora Colon

Poem of the Day

poet Robert Burns

When biting Boreas, fell and doure,
Sharp shivers thro' the leafless bow'r;
When Phoebus gies a short-liv'd glow'r,
Far south the lift,
...... Read complete »

 

Modern Poem

poet Jessie Pope

 
[Hata Bildir]