Treasure Island

skender iljaz braka

(15.12.1954 / Durres)

Qytetit tim


Pushtuar i tëri je sot
prej fashosh të trasha resh grirore.
Ngaherë humbasin mes të kaltrës së detit të sert.
Si ujërat e turbullta,
si ujërat e vrenjtura
përpara fillimit të bunacës vjeshtore.
E kaltëra e detit shpesh prej harqe ylberi mbërthehet,
si për të mbuluar gjurmët e dhunës së egër,
që prej vitesh si vraga plagësh të kanë mbetur,
shkaktuar prej gjëmimeve të frikshme të luftës.
Këmisha e purpurt, qëndisur me alga të gjelbërta,
ditët t'i kthen në një det të gjërë pa këngë.
Supet e përgjakur t'i krrus si një peshkatar i vjetër.
Si një peshkatar i përgjumuar,
që me mushamanë e vjetëruar të shiut
gjuan koca dhe levrek
në motin e trazuar.
Qyteti im i heshtur,
o tokë e zezë, e gjakut dhe e varrit.
Një grusht pulëbardhash qiellit i ke hedhur...

Submitted: Tuesday, September 02, 2014
Edited: Tuesday, September 02, 2014

Do you like this poem?
0 person liked.
0 person did not like.

What do you think this poem is about?Topic(s): art

Read this poem in other languages

This poem has not been translated into any other language yet.

I would like to translate this poem »

word flags

What do you think this poem is about?

Comments about this poem (Qytetit tim by skender iljaz braka )

Enter the verification code :

There is no comment submitted by members..

PoemHunter.com Updates

New Poems

 1. I am your mind, gajanan mishra
 2. What is Fall?, MOHAMMAD SKATI
 3. Holy relation, hasmukh amathalal
 4. Echo Within, vikram adhikari
 5. What a Dream it was, mohamed Alpha Ba
 6. The Sky Above, vikram adhikari
 7. Burton & Taylor, Bill Grace
 8. The Echoes rattle, Emmanuel George Cefai
 9. Where statues from their eyes Shed Tears, Emmanuel George Cefai
 10. The ghosts and shrouds, Emmanuel George Cefai

Poem of the Day

poet Dante Gabriel Rossetti

Know'st thou not at the fall of the leaf
How the heart feels a languid grief
Laid on it for a covering,
And how sleep seems a goodly thing
...... Read complete »

 

Modern Poem

poet Randall Jarrell

 

Trending Poems

 1. The Road Not Taken, Robert Frost
 2. Daffodils, William Wordsworth
 3. Still I Rise, Maya Angelou
 4. Phenomenal Woman, Maya Angelou
 5. Dreams, Langston Hughes
 6. Annabel Lee, Edgar Allan Poe
 7. If, Rudyard Kipling
 8. Fire and Ice, Robert Frost
 9. Tell All The Truth, Emily Dickinson
 10. If You Forget Me, Pablo Neruda

Trending Poets

[Hata Bildir]