skender iljaz braka

Freshman - 577 Points (15.12.1954 / Durres)

Qytetit Tim - Poem by skender iljaz braka

Pushtuar i tëri je sot
prej fashosh të trasha resh grirore.
Ngaherë humbasin mes të kaltrës së detit të sert.
Si ujërat e turbullta,
si ujërat e vrenjtura
përpara fillimit të bunacës vjeshtore.
E kaltëra e detit shpesh prej harqe ylberi mbërthehet,
si për të mbuluar gjurmët e dhunës së egër,
që prej vitesh si vraga plagësh të kanë mbetur,
shkaktuar prej gjëmimeve të frikshme të luftës.
Këmisha e purpurt, qëndisur me alga të gjelbërta,
ditët t'i kthen në një det të gjërë pa këngë.
Supet e përgjakur t'i krrus si një peshkatar i vjetër.
Si një peshkatar i përgjumuar,
që me mushamanë e vjetëruar të shiut
gjuan koca dhe levrek
në motin e trazuar.
Qyteti im i heshtur,
o tokë e zezë, e gjakut dhe e varrit.
Një grusht pulëbardhash qiellit i ke hedhur...

Topic(s) of this poem: art


Comments about Qytetit Tim by skender iljaz braka

There is no comment submitted by members..Read this poem in other languages

This poem has not been translated into any other language yet.

I would like to translate this poem »

word flags


Poem Submitted: Tuesday, September 2, 2014

Poem Edited: Tuesday, September 2, 2014


[Report Error]