Miya Yanga


Wake Up South African - Poem by Miya Yanga

Wake up
Wake up
Look around you
What do you see?
I don't see what you see

I see people dying
I see people being raped
I see people being mother's in an early stage

I don't see our future
Anymore
Our future is dark
Who made it dark?
Us ofcouse

Let us change it to be
Bright
Brighten our next
Generation
As Tata Madiba did for us

Wake up to see child trafficking is a fast the law
Wake up to upgrade your culture

Wake up south Africans

Topic(s) of this poem: today

Form: Free Verse


Comments about Wake Up South African by Miya Yanga

There is no comment submitted by members..



Read this poem in other languages

This poem has not been translated into any other language yet.

I would like to translate this poem »

word flags


Poem Submitted: Sunday, June 18, 2017



[Report Error]