skender iljaz braka

Freshman - 577 Points (15.12.1954 / Durres)

Dhe Une Vdes Per Ty - Poem by skender iljaz braka

Dhe unë vdes për ty.

Moj ç'është kështu me ty,
për besë as vet se di.
Mundohem të mbaj larg,
por pranë ti vjen më rri.
Pa mbaruar me të parën,
e dyta ma bënë me sy.
Harrohem, pas teje çmëndem,
Moj ç'është vall kjo magji?
Gjithë bota është e imja,
e imja më je dhe ti.
S't' mallkoj kur ma merr mëndjen.
As kur më hedh në shtrat.
Malluar them qoftë bota,
kur nga një më duken shatë.
Eh, ilaçi varrit, me ty gjej ç'do shërim.
Ma heq cipën e ballit gjer lart përmbi flokë.
Sa herë që jam me ty, të gjithë bëjë miq e shok.
Në djall xhepat e zbrazur.
Në djall vaft dashuria.
Sa bota do të rroj.
Do rroj edhe rakia.

Topic(s) of this poem: art


Comments about Dhe Une Vdes Per Ty by skender iljaz braka

There is no comment submitted by members..Read this poem in other languages

This poem has not been translated into any other language yet.

I would like to translate this poem »

word flags


Poem Submitted: Sunday, July 13, 2014[Report Error]