skender iljaz braka

Freshman - 577 Points (15.12.1954 / Durres)

E Imja Dashuri, Titanikja E Akujve Të Pashkrirë. - Poem by skender iljaz braka

E thella humnerë dhimbjeje, përzhitur nëpër zjarre.
Kraterit të zbrazët të zemrës sime të ngrirë,
nektarin dehës të netëve qumështore hodhe,
për të thyer vetmin time krenare.
E brisht më linde muzgjeve të përflakur.
O ti, më e pakufishmja kënaqësi e pambarimt,
që vrullshëm u ngjite ditëve të mëpastajme
me tërë ëmbësin tënde mishtore të shërimit.
Unë ethshëm të ndoqa rrëpirave të rrëmbyeshme.
I përhumbur shpesh herë horizonteve të djegura.
Përmes fërfërimës së kallzave të pranverës të thërrita.
Gjer ditës që të gjeta mes udhëve të mia të vdekura.
Tu përula gjunjëve si një shpendi i plagosur.
E supet ti mbulova me shtrojet e mia të varfëra.
Pas zjarrit tënd përvëlues i tëri i marrosur.
Mjegulluar prej djersitjes së gjinjëve të bardha.
E imja dashuri, zjarrmëtarja e ditëve të lumtura.
Qiejve të mi ndriçoi drita jote prej ylli fergëllues.
Ajërin mbushe me shkulma valësh të përgjakuara
dhe të paprekëshmet errësira të shkretuara mikluese.

Topic(s) of this poem: love


Comments about E Imja Dashuri, Titanikja E Akujve Të Pashkrirë. by skender iljaz braka

There is no comment submitted by members..Read this poem in other languages

This poem has not been translated into any other language yet.

I would like to translate this poem »

word flags


Poem Submitted: Tuesday, July 15, 2014

Poem Edited: Tuesday, July 15, 2014


[Report Error]