skender iljaz braka

Freshman - 577 Points (15.12.1954 / Durres)

Nga Libri Qyteti Im - Bukuri E Pikelluar - Poem by skender iljaz braka

Bukuri e pikëlluar…
si një pulëbardhë e përzishme
që mbi kreshta valësh vërtitet,
endesh trishtimit tim të thellë.

Limazhdës së bardhë më tërheq
për t'më kthyer në një copë akulli të ftohtë.

Ulur në ishullin tim të vetmisë,
mbedhur mendimesh të papërcaktura,
kurmi yt më thërret për t'më zhytur
oqeaneve të pafundeme të çmëndurisë.

Një mijë vjetë me ty kam jetur
dhe njëmijë vjete do t'më duhen
që me ty të vdes.

Topic(s) of this poem: love


Comments about Nga Libri Qyteti Im - Bukuri E Pikelluar by skender iljaz braka

There is no comment submitted by members..Read this poem in other languages

This poem has not been translated into any other language yet.

I would like to translate this poem »

word flags


Poem Submitted: Monday, July 7, 2014

Poem Edited: Monday, July 7, 2014


[Report Error]