Don'Arijan Shakespeare


Veç Një Fjalë / Just One Word (Albanian) - Poem by Don'Arijan Shakespeare

Edhe nje zemer e thyer,
Ku u mbyllen shum dyer,
Edhe nje jet e mposhtur,
Ku dhimbja veproj heshtur,
Edhe nje bot qe me shkoj varr,
Edhe dheu qe me mbuloj si zjarr,
Edhe nje parajs tash me terroj,
Perseri zemren ma lendoj.

Nuk kerkova te me duash,
Vec fjal te me dhuash,
Nuk kerova te jesh e imja,
As te me dashurosh,
Vec kerkova te jesh afer,
Dhe ngroht te me percafosh.

Nuk doja tete lusi.
As fjal te shpenzoj,
Vec u mundova te te dua,
dhe ndjenjat te ti dhuroj.
Nuk doje ate, tash po vepron,
Nuk kerkove nga un tete dua
Tash ne rrug te pa fund po shkon.

Shum fjal te premtova.
Shum dhimbje vetes I ngarkova,
Shum koh dhe dashuri te dhurova,
Por kot u mundova.
kot humba shpresen,
vec fitova ftesen,
ftesen per nje rrug qe nuk e di ku mbaron,
per nje premtim ce heshtazi me mashtron
per nje lumturi... ce dhimbje me dhuron
per nje jet ce vec ty afer te kerkon.


Comments about Veç Një Fjalë / Just One Word (Albanian) by Don'Arijan Shakespeare

There is no comment submitted by members..Read this poem in other languages

This poem has not been translated into any other language yet.

I would like to translate this poem »

word flags

What do you think this poem is about?Poem Submitted: Saturday, May 21, 2011

Poem Edited: Saturday, May 21, 2011


Famous Poems

 1. Still I Rise
  Maya Angelou
 2. The Road Not Taken
  Robert Frost
 3. If You Forget Me
  Pablo Neruda
 4. Dreams
  Langston Hughes
 5. Annabel Lee
  Edgar Allan Poe
 6. If
  Rudyard Kipling
 7. Stopping By Woods On A Snowy Evening
  Robert Frost
 8. Do Not Stand At My Grave And Weep
  Mary Elizabeth Frye
 9. I Do Not Love You Except Because I Love You
  Pablo Neruda
 10. Television
  Roald Dahl
[Report Error]